İletişime Geçin: 0532 460 10 24
turkce dil ingilizce

Farelerin İnsanlara ve Ortama Zararları

Farelerin İnsanlara ve Ortama Zararları

Bu zararlı ve kemirgenler hem bize sağlık açısından ciddi zarar verme ihtimalleri olan ve aynı zamanda da ekonomik olarak zarar vermektedirler. Sağlık açısından durumu ele alırsak bu zararlı ve kemirgenler bir çok ortamdan yaşadığımız ortama mikrop ve hastalık etmeni canlılar veya virüsler taşırlar. Özellikle de lağım faresi genelde tuvalet giderlerine girip çıktığından dışkı yoluyla bulaşan bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunun yanında bu zararlı ve kemirgenler dışarıyla bağlantı halinde olup sürekli olarak dış ortamdaki mikropları evimize ve yuvamıza getirmektedirler. Bunu yanında bu zararlılar bizim tükettiğimiz besin ve gıdalarla beslenirler. Ev ve diğer ortamlarda yenebilecek her türlü gıda ve besini yerler ve bu besin ve gıdalara mikrop ve hastalık yapabilen bakteri virüs gibi canlılar bulaştırırlar. Önüne gelen her şeyi kemiren bu zararlı ve haşereler evimizdeki eşya ve ürünler de maddi hasarlar oluştururlar. Bunun yanında bu zararlı ve kemirgenler genelde bitkisel gıdaların yanında süt ürünleriyle de beslenirler. Ama çok aç kalmaları durumunda insanların kıkırdaklı yapılarını da yeme gibi bir durumları söz konusudur. Bu durumu kolaylaştıran asıl neden farelerin bir çeşit uyuşturma özellikleri olan ağız salgılarının ısırılan yeri uyuşturup insanın acı duymasına mani olmasıdır.

Fare ilaçlama uzmanlık gerektiren ciddi bir ilaçlamadır. Mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde sorun bitmeyecek ve zaman geçtikte dahada artış gösterecektir.Fare ilaçlama yapmadan önce tür tespiti yapılmalı ve yoğunluğun ne denli çok olduğu saptanmalıdır.Genel olarak 2 şekilde ilaçlama yapılır.Bunlar :

Fare istasyonları ile ilaçlama

Canlı kapan kullanarak ilaçlama

Dünya sağlık örgütünün öngördüğü bu 2 sistem işletmenin faaliyet alanına göre değişiklik göstermektedir.En sık kullanılan yöntem istasyon yöntemidir.Bu yöntemde tüm alan istasyon dizilerek farelerin yok edilmesi sağlanır.Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş bu ürünler başka bir canlıya zarar vermez ve sadece fareler üzerinde etkili olmaktadır.Fareler ile mücadele en önemli unsur 3 ay düzenli ilaçlamadan geçmektedir.Tek seferlik uygulamalarda yoğunluk saptaması yapılamaz ve başarı oranı çok düşük olmaktadır.Apartmanınızda veya işyerinizde bu hayvanlarla karşılaştığınızda mutlaka bizlerden zaman kaybetmeden ilaçlama desteğinde bulununuz.

Kaynak ve Dış Bağlantılar:

Fare

%d blogcu bunu beğendi:
çınar böcek ilaçlama