İletişime Geçin: 0532 460 10 24
turkce dil ingilizce

Böcek Ve Haşerelerin Varlığı Ve Bunlara Karşı Mücadele

Böcek Ve Haşerelerin Varlığı Ve Bunlara Karşı Mücadele

Böcek ve haşereler var oldukları zamandan bu yana sayıları milyonları bulmuş ve halen sayıları artmaktadır. Böcek ve haşereler insanlara karşı farklı sorunlar yaratarak gündeme gelmişlerdir. Kimi haşere türü insanların canını yakmakta, kimisi insanların evinde bulunan gıdalara ve eşyalara zarar vermektedir. Kimi böcek ve haşereler ise dışarıda bulunan meyvelere, sebzelere ve tarlada bulunan mahsullere zarar vererek karşımıza çıkmaktadır. Bu canlılar arasında bulunan böcek ve haşere türlerinden olan bit de hem insanlara hem de hayvanlara zarar vermesi ile bilinmektedir. Bitler sağlığımızı risk altına sokan canlılardan biridir. Çok kalabalık ortamlarda çoğalan bitler, insanlara hastalıkları taşıyıp bulaştırmaları ile bilinmektedir. Böcek ilaçlama ile pirelerin hastalık yaymaları engellenebilir.
Haşerelerin hızlı bir şekilde uygun ortamları bulduklarında çoğalmaları ve insanların da bu canlılara karşı tedbir almaları gerekmektedir. Çünkü haşere türleri mikropların temel taşıyıcıları olarak bilinmektedir. Parazit olan bu haşereler arasında yer alan bitler de bu görevlerini iyi yapmaktadırlar. Bitler insan ve hayvan derilerine yapışarak kan emen türlerdir. İnsanları ısırarak kanını emen bu canlılar ısırdıkları yerlerde morarma ve kızarıklıklar oluşmaktadır. Ayrıca insanları ısırdıktan sonra uzun zaman kaşıntıya neden olduğundan dolayı zamanla yara oluşmasına sebep olmaktadır. Bitler ve pireler aynı tür içinde bulunmaktadır. Ama birbirinden farklı canlılardır. Bitler kirli ortamları çok severler bu nedenle her tür pisliğin içinde barınarak çocukların ve yetişkinlerin saçları arasına girerek buradan kendilerini beslemeye çalışırlar. Buralardan beslenen bitler ense ve saç diplerinin kaşınmasına neden olurlar. Saçlara bulaşan bu canlıların başkalarının taraklarından, tokalarından, yastıktan, şapka, eşarp ve birçok tüylü nesneden kolayca bulaşabilir. Bunun için hem böcek ilaçlama yapmak gerekir hem de başkalarına ait ürünleri kesinlikle kullanmamalıyız.
Saç biti diye nitelendirilen bu canlılar genelde insan saçında bulunurlar. Kanatsız olan bu pireler zıplayarak başka bir yere geçerler. Sürekli kan emerek hayatını yaşayan bu pireler günde birçok kez bu işlemi yaparlar. Saç bitleri genelde yaşam alanı olarak insan ve hayvan üzerinden sağladığı için buralar dışına çıktığında çok uzun süre yaşayamazlar. Bit ve pire gibi kan emen canlıları tamamen yok etmek için uzun uğraşlar verilmelidir. Bu uğraşlardan biri olan temizlik olmazsa olmazlardandır. Bitlerin pis ortamları sevmeleri ve insan saçlarına yerleşmeleri de kendilerine uygun ortamları sağlamasından dolayıdır. Kapsamlı bir böcek ilaçlama ile de birlerin ve pirelerin tamamı yok edilir ve sağlığımız korunmuş olur. Gelecekte daha sağlıklı yaşamamız için bitlerin üzerimizden ve çevremizden kovulması gerekir. Bazı bitlerin evcil hayvanlar üzerinden de bize bulaştığını bilmek gerekir. Sokaklarda bulunan kimsesiz ve bakımsız hayvanların her tür ortamda rahatça gezinmelerinden dolayı bitler tarafından saldırıya uğramış olabilir. Bu saldırı sonrası buralara yerleşen bitler insanların köpek, kedi gibi hayvanları okşamaları ile insanlara geçmektedir. Özellikle çocukların sık olarak bu sokak hayvanlarını okşamaları ile bitlerin geçişine neden olmaktadır. Bu durumun farkında olmak gerekir ve önlem almak gerekir.
Bitler insanları ve hayvanları rahatsız ettiklerinden dolayı sıvı ilaçların kullanılması gerekmektedir. Çevremizde bulunan pire, tahtakurusu gibi bazı türler için kullanılan bu ilaçlama işlemi gibi bitlerin ilaçlanması da böyle yapılır. Bu işlemi bit uzmanı olan kişilerden bilgi alınıp ve ilgili uzmanca yapılması iyi olur. İyi bir pire ilaçlama ile kafamızda bulunan bitlerin kaşıntılara ve kızarıklara neden olmasını engellemektedir. Hatta kafamızda oluşan bazı yaraların yangı kapmasının da önüne geçmiş olunur. Bitlerin taşıdığı virüslerden kapsamlı ve düzenli ilaçlama ile son verilir.

%d blogcu bunu beğendi:
çınar böcek ilaçlama